ЕMИЛ АЛЕКСАНДРОВ

КУЛТУРА И ЛИЧНА ВЛАСТ

ДЕЦАТА НА СВЕТА

На официално посещение у нас през 1978 година пристигна заместник-генералният директор на ЮНЕСКО господин Макагенсар, индонезийски деец. Заведох го в зала "Средец", къде-то беше разположена изложбата на цветни мозайки, изготвени от камъчета, които ученици и преподаватели в детската школа в Бургас са събрали край морето.

Макагенсар изказа възхищението си от изложбата и отпра-пи официална покана - мозайките и техните автори да гостуват на разноски на ЮНЕСКО по време на Генералната конференция на организацията, която трябваше да се състои през есента.

Когато съобщих това на Людмила Живкова, тя много се за-радва. Според нея едно такова признание идваше точно навреме. То ще ни помогне да осъществим идеята си - да организираме в България асамблея на децата от цял свят през следващата 1979 година, обявена от ООН за Международна го-дина на детето.

В Париж, през есента на 1978 година, едновременно с Генералната конференция на ЮНЕСКО, в една от залите на щаб-квартирата й бе открита изложбата на мозайки. Публиката беше многобройна, интересът - огромен, както от страна на участниците в конференцията, така и от страна на парижани.

Генералният директор на ЮНЕСКО Амаду Махтар М'Боу и аз открихме със слова изложбата. Трогателното внимание към присъстващите на откриването наши надарени деца ни окуражи и аз връчих официална покана - г-н М'Боу да бъде патрон на замислената от нас Международна детска асамблея. Поканата бе приета, а това освен че предвещаваше успех, означаваше, че ЮНЕСКО поема и определени ангажименти към бъде-щата проява.

В първата асамблея, която се състоя през август 1979 годи-на, участваха над 1000 деца от 76 страни, а още осем страни из-пратиха само произведения на изкуството. Събирането на толкова деца, както и разнообразните им творчески прояви сами по себе си бяха нещо изключително. България спечели и име, и нови приятели в чужбина.

Отчет за тази първа асамблея Людмила Живкова направи два месеца по-късно пред Общото събрание на ООН в Ню Йорк, където я прие Курт Валдхайм - генерален секретар на ЮНЕСКО. Той й благодари за подаръка - макет на монумента "Камбаните", и дори се обърна към снимащия събитието телевизионен екип с думите:

- Моля ви, връчването на подаръка да бъде заснето под знамето на ООН.

На срещата с журналисти, състояла се в навечерието на асамблеята, Людмила Живкова съобщи, че във връзка с Международната година на детето българското правителство ще приеме и пакет от решения по проблемите на българските деца. Какви ще са тези решения обаче така и не се разбра

Както отчетите, представени в ООН, така и речта й пред Общото събрание съдържаха в най-обща, обтекаема форма истинските материални проблеми на детството у нас, за които днес с такава тревога се говори...

С течение на времето международните детски асамблеи ставаха все по-помпозни, по-разточителни и по-скъпи Така например на първата асамблея изложбите и детското творчество бяха представени в изложбени зали и помещения на творческите съюзи, където не се плащаше за залите и разходите не бяха толкова големи. При следващите асамблеи ръководители-те на създадения център "Знаме на мира" пренесоха изявите в Народния дворец на културата, за което бяха необходими много средства. Скулпторът Иван Лазаров, който работи с детски-те произведения на изкуството, предлагал изложбите да продължат да се устройват в други зали, но предложенията му не били приети.

По тази причина детската асамблея постепенно отблъсна хората, загуби техните симпатии. Въпреки всичко от това вре-ме останаха над 14 хиляди творби, които и сега са ценен фонд на детското творчество. И мисля, че той не бива да се похабява или да стои заключен, а ние да оставаме встрани от една световна тенденция: да се използват различните форми на творчество и чрез тях спонтанно да се включват децата в световна та общност.

Защото докато ние, верни на някакъв традиционен нихилизъм, зачеркваме всичко, дори кълнове на идеи, които занапред биха били полезни, страни като Италия, Франция, Индия СССР и други вече организират подобни на нашите някогашни прояви. Канят наши деца, искат творби от нашия фонд Като разбраха например, че вече не показваме никъде емблемата на Международната детска асамблея, италианците поискаха да я закупят срещу валута.

Ликвидаторските тенденции в областта на международно-то детско творчество в България са вредни. Различни обществени организации като Българската асоциация "Мир чрез култура , творческите съюзи и други могат да намерят съответстващи на времето, в което живеем, начини и форми най доброто в това движение да бъде продължено